Oznaka CE (fra: Conformité Européenne) je zakonska obaveza za većinu proizvoda u zemljama Evropske unije. Cilj je da se obavijeste potrošači ali i državni organi koji vrše kontrolu na tržištu da proizvodi zadovoljavaju tražene standarde i kriterije. Samo proizvodi koji ispunjavaju te zahtjeve mogu da budu plasirani na tržište Evropske unije. Za krajnjeg potrošača CE oznaka znači da je proizvod koji je na tržištu EU u saglasnosti sa svim odredbama i direktivama koje su na snazi u zemljama EU. Drugim riječima, oznaka CE je indikator za kvalitet i sigurnost nekog proizvoda, za sigurnost potrošača, zaštita njegovog zdravlja i zaštita životne sredine.
CE pokazuje da je proizvođač provjerio da ovi proizvodi ispunjavaju sigurnosne, zdravstvene ili ekološke zahtjeve EU.
https://pit.ba/pit-windoor-2024-otvori-s-pogledom-u-buducnost/
Postavljanjem CE oznake na proizvod, proizvođač izjavljuje, na svoju isključivu odgovornost, usklađenost sa svim zakonskim zahtjevima za postizanje CE oznake. Proizvođač na taj način osigurava kvalitet za taj proizvod koji se može prodavati u cijelom evropskom ekonomskom prostoru. Ovo se također odnosi na proizvode proizvedene u trećim zemljama koji se prodaju u EU.
Građevinska stolarija i CE oznaka
Kao i svaki drugi prozvodi i prozori i vrata moraju da posjeduju ovu oznaku, i to važi za svaku vrstu, kako za PVC stolariju, tako i za drvenu ili aluminijsku.
U EU su na snazi standardi i norme koje važe za oblast građevinske stolarije:
EN 14351-1 za prozore i ulazna vrata;
EN 14351-2 za unutarnja vrata;
EN 14351-3 za protivpožarna vrata;
Obzirom je da je Njemačka vodeća zemlja u oblasti građevinarstva, i građevinskih elementata, u EN normama su u najvećoj mjeri prihvaćeni njeni DIN standardi.
Kako do CE oznake?
Treba podvući da CE oznaku ne dodeljuje neko državno tijelo ili organizacija, već sami proizvođači. Time garantuju da njihov proizvod poseduje kvalitet i karakteritike koji su navedeni u deklaraciji, i da zadovoljavaju zakonska pravila na tržištu. Posebna državna tijela (ili tijela ovlaštena od strane države) ispituju po princpiu slučajnog uzorka da li ti proizvodi zaslužuju i opravdavaju CE oznaku. Kako bi proizvođači bili sigurni u svoj kvalitet moraju da vrše kontinuiranu i strogu kontrolu u svojim pogonima u svim fazama proizvodnje.
Tehnički zahtjevi za CE oznaku
Kako bi se dobila ova oznaka, prozori i vrata moraju ispuniti nekoliko zahtjeva:
Da su u skladu sa propisima o uštedi energije
Da imaju toplinske dobitke usled zračenja sunca
Da imaju dovoljan stepen zaptivenosti
Da odgovaraju zahtjevima prema nacionalnim normama (LBO), npr: zaštita od buke
Da budu otporni na opterećenja usljed naleta vjetra
Da budu vodonepropustljivi
Da poseduju otpornost na „produvavanje“
Drugi zahtjevi
Osim gore pomenutih tehičkih uslova potrebno je ispuniti i neke organizacione uslove: Kompanije moraju dostaviti tehničke specifikacije proizvoda iz kojih je jasno vidljivo da njihovi proizvodi zadovoljavaju sve zahtjeve koji su potrebni da bi proizvod nosio CE oznaku.
potvrda o proizvodnim mogućnostima kompanije
dokazi o tačnosti i spravnosti izrade
tehničko i tehnološko usaglašavanje i objedinjavanje pojedinačnih procesa proizvodnje
Uz CE oznaku proizvođači su dužni da prilože i
Uputstvo za upotrebu proizvoda, i
Zahtev o propisnom održavanju
Bosna i Hercegovina nije član Evropske unije, i nije u obavezi da primjenjuje ove direktive, ali ako neka kompanija iz BiH želi da izvozi na to tržite, mora da posjeduje ovu oznaku. Postoji još jedna dimenzija, da sami potrošači koji su u dovoljnoj mjeri informisani i edukovani traže od proizvoda da posjeduju tu oznaku, tako da se CE oznaka može posmatrati i kao jako marketinško sredstvo, i potvrda kvaliteta kompanije koja proizvodi stolariju.
Pozivamo vas na konferenciju industrije ALU, PVC, drvene stolarije i fasada u Tuzli 7. i 8. marta 2024. godine koja će ponuditi odgovore na sva važna pitanja.
. . .
Čitajte i Upravljanje procesima i projektima u proizvodnji namještaja